11 lip 2011

Rzeź wołyńska - 68 lat później.

.
Kolejna rocznica Rzezi wołyńskiej. 11 Lipca 1943 Ukraińska Armia Powstańcza rozpoczęła kolejną falę czystki etnicznej na Wołyniu. Niszczono całe wsie i osady, w ciągu sześciu dni 167!. Celem było uniemożliwienie powrotu Państwa Polskiego po spodziewanej klęsce Niemiec. Niezwykle okrutne wymordowanie wybranych miejscowości miał sterroryzować Polaków i zmusić ich do ucieczki do Małopolski Zachodnie.

"Tej taktyki masowych mordów Ukraińcy nauczyli się od Niemców. To dlatego czystki etniczne UPA zaskakiwały swą skutecznością i dlatego wołyńscy Polacy w 1943 r. byli niemal tak samo bezradni jak Żydzi na Wołyniu w 1942 r. Kampania przeciwko Polakom zaczęła się na Wołyniu, a nie w Galicji, prawdopodobnie właśnie dlatego, że tutaj policja ukraińska odegrała większą rolę w wydarzeniach Holokaustu. Łączy to zagładę Żydów z rzezią Polaków i wyjaśnia obecność na Wołyniu tysięcy doświadczonych w ludobójstwie Ukraińców"
Timothy Snyder, Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś 1569-1999, Sejny 2009, ISBN 978-83-86872-78-7, s.183

To była najbrutalniejsza część likwidacji pozostałości po I Rzeczypospolitej na ziemiach za Bugiem. Rozpoczęta w latach 1938-39 przez NKWD na terenach sowieckich, następnie dopełniona rękami NKWD, UPA i partyzantki sowieckiej na wschodnich kresach II RP pod okupacją sowiecką bądź niemiecką. Ostatnim akordem jest prześladowanie mniejszości polskiej na Litwie przy cichej zgodzie Unie Europejskiej (wyrok trybunału w Strasburgu na temat przymusowej zmiany polskich nazwisk). Ta nienawiść do polskości jest tym dziwniejsza, że w odróżnieniu od niemieckiego parcia na wschód, a polonizacja kresów była dobrowolna w zdecydowanej większości przypadków.

polecam inne posty:
70 lat temu we Lwowie
Kto wygrał II Wojnę Światową?
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz