9 lip 2011

Colour Modulation

.


Dzisiaj o technice malowania zwanej colour modulation. Pisałem o niej we wprowadzeniu do artykułu Mike Rinaldiego w serwisie o farbach modelarskich Lifecolor.

Jako ciekawe uzupełnienie przedstawiam video, którego autorem jest Scale Model Medic, i kóre pokazuje krok po kroku zastosowanie colour modulation na przykładzie PzIV w kolorze PanzerGrau:


Jakie farby do "color modulation"?

Potrzebujemy kilka zbliżonych kolorów w odcieniach jaśniejszych (i/lub cieplejszych, np z dodatkiem zółtego) i ciemniejszych (i/lub zimniejszych - z dodatkiem niebieskiego). Polecamy zestawy AK Interactive. W każdym z nich podkład, 6 kolorów i półmatowy lakier pod washe olejne.

AK 028 Sowiecki 4BO - zestaw Special Modulation

AK 002 Niemiecki Dunkelgelb - zestaw Special Modulation

Przydadzą się także zestawy Lifecolor, w których znajdziemy serie zbliżonych kolorów:

Lifecolor U.S. Olive Drab

CS11 U.S. Olive Drab 6 shades set

Więcej o zaawansowanych technikach malowania modeli w serii DVD autorstwa Miga Jimeneza:

DVD Enamel Techniques by Mig Jimenez

DVD Winter Techniques by MiG Jimenez

Acrylic Techniques by miG Jimenez


8 lip 2011

PZL P.11c w galerii serwisu Lifecolor.pl

.


W galerii serwisu o farbach modelarskich www.lifecolor.pl zamieściłem zdjęcia spektakularnego modelu samolotu PZL P.11c, którego autorem jest Jerzy Skakun. Model powstał na bazie PZL P.11c firmy Mirage Hobby. Warto zapoznać się z przesłanym przez autora artykułem o budowie i malowaniu tego modelu.

Przegląd modeli P-jedenastki i recenzja zestawu w jęz. angielskim są dostępne tutaj.

Polecam także modele i akcesoria z oferty sklepu modelarskiego Adalbertus

Modele Mirage Hobby w skali 1:48

PZL P.11c, wersja myśliwska

PZL P.11c, wersja bombowa

PZL P.11c, wersja rumuńska

Kalkomanie Techmod w skali 1:48

48057 PZL P-11c

48058 PZL P-11c

48059 PZL P-11c

48060 PZL P-11c

48090 PZL P-11c Romanian Air Force

Kalkomanie Techmod w skali 1:72

72120 PZL P-11c

72123 PZL P-11c

7 lip 2011

Austro-Węgierskie świrki - kalkomanie Techmod

.
Techmod wypuścił pierwszą wersję kalkomanii Austro-Węgierskiego płótna drukowanego, tzw. świrki lub z angielska sworl. Dostępne są trzy skale: 1:32, 1:48 i 1:72. Przyjrzyjmy się poszczególnym zestawom i porównajmy je z kalkomaniami Mirage-Hobby32049 Sworl Camouflage
2 arkusze 260x180mm48099 Sworl Camouflage
Dwa arkusze 180x130mm72146 Sworl Camouflage
Jeden arkusz 180x130mmKamuflaż Spiralkowy firmy / ÖFFAG AG (WW1)
4 arkusze 34x154mm, skala 1:48

Porównanie Zestawów Techmod i Mirage Hobby

Jak widać, zestaw kalkomanii Techmodu ma jaśniejsze kolory i w skali 1:48 oferuje prawie dwa razy więcej powierzchni kalkomanii. Zestaw Mirage, z ciemniejszymi kolorami będzie wygodniejszy dla osób, które pragną nałożyć kalkomanie z przesuniętymi względem siebie wzorami na płatach płótna. W przypadku Techmodu trzeba będzie pociąć kalkomanie na pasy, będzie ona jednak łatwiejsza do nałożenia w całości. W przypadku zdarcia płótna z płatów Techmod polecam na wewnętrzna powierzchnię płótna a Mirage na zewnętrzną.

Obydwa zestawy świetnie uzupełniają się na na modelu z imitacjami zużycia płótna i napraw w postaci łat. Zestaw Techmodu polecam modelarzom pragnącym łatwo nałozyć kalkomanie na cała powierzchnię skrzydła. Zestaw Mirage będzie wygodniejszy dla osób pragnących pobawić się w przesunięcia wzoru na płatach skrzydła. Osoby pragnace wykonać zaawansowane efekty zdarcia i naprawy płótna powinny nabyć oba zestawy.

Polecam wcześniejsze posty: Albatros D-III Oeffag
.

4 lip 2011

70 lat temu we Lwowie

.
"4 lipca 1941 r. nad ranem na Wzgórzach Wuleckich Niemcy zamordowali profesorów lwowskich uczelni. Była to część rozprawy z polskimi elitami" pisze Aleksandra Solarewicz w weekendowym dodatku do Rzeczpospolitej - "Plus Minus". Cały artykuł pod tytułem "Wnukowie Pamiętają" jest dostępny na portalu www.rp.pl (dostęp jest płatny).

Seventy Years ago, on the morning of 4th July 1941, Germans killed 45 professors of Polish University in Lvov. See more in our Website www.Berlin-1945.com: 70 years ago in Lvov

Warto przypomnieć o tym wydarzeniu, etapie Akcji AB wymierzonej przeciwko polskiej inteligencji (symbolem jest cmentarz w lesie w Palmirach pod Warszawą i
uwięzienie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego jesienią 1939 roku). Celem akcji było pozbawienie Polski warstwy przywódczej, aby można było łatwiej wynarodowić i podporządkować sobie jej ludność. Jakże zaskakująca koordynacja niemiecko-sowiecka miała miejsce w latach 1939-1941 i potem w trakcie Powstania Warszawskiego!

W artykule Aleksandry Solarewicz czytamy m.in. relację dr Zbigniewa Kosteckiego z wizyty w miejscu kaźni:

Noc morderców

"Ja w to miejsce wybrałem się dokładnie 4 lipca o świcie. Chciałem być w takim momencie. Spróbowałem sobie wyobrazić tę scenę – wypowiada przez ściśnięte gardło. – Niech pani pomyśli: jednej nocy jacyś ludzie zabierają z boksów 30 psów i zabijają te zwierzęta nad wykopanym dołem. Bo oni właśnie zostali zabici jak psy: bez wyroku, bez sądu.

Jego ojciec Eugeniusz Kostecki był mistrzem szewskim. Feralnego dnia przebywał w domu prof. Władysława Dobrzanieckiego, gdzie jego żona Józefa była gospodynią. Kaci zabierali wszystkich mężczyzn powyżej 18. roku życia. Zapytali, czy należy do służby, a gdy zaprzeczył, zaaresztowali. Żona była w dziewiątym miesiącu ciąży. Ostatnie tygodnie spędziła, chodząc do niemieckich urzędów. Szukała wieści o mężu.

Niedawno dr Kostecki poznał niemieckiego historyka Dietera Schenka, autora książki „Der Lemberger Professorenmord und der Holocaust in Ostgalizien", której przekład pod tytułem „Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie. Holokaust w Galicji Wschodniej" ukaże się jesienią tego roku w wydawnictwie Wysoki Zamek.

Schenk nie pozostawia suchej nitki na swoich rodakach. Niemcy byli organizatorami i wykonawcami zbrodni. Autor obnaża ich brutalność, a po wojnie skuteczne blokowanie śledztwa i zbywanie polskich wniosków. Zajmuje się też sprawą, która do dziś dzieli Polaków i Ukraińców. W Polsce utrwaliła się opinia, że egzekucji dokonał złożony z Ukraińców niemiecki batalion Nachtigall. O tym, że brał on udział w aresztowaniach, powiedziała prof. Zygmuntowi Albertowi Aniela, żona prof. Romana Longchamps de Bérier. Taką informację otrzymała w lwowskim gestapo. Prof. Zygmunt Albert w pracy „Kaźń profesorów lwowskich w lipcu 1941 roku" przywołuje słowa hamburskiego prokuratora, według którego Ukraińcy w mundurach SS (użyci też przez Niemców jako tłumacze) byli w ekipie rozstrzeliwującej. Schenk uważa inaczej. Twierdzi, że ukraińska milicja brała udział w aresztowaniach (jako tłumacze), ale strzelali Niemcy – Einsatzkommando do zadań specjalnych pod dowództwem Eberhardta Schöngartha. Doktor Kostecki: – Jestem przeciwny potępianiu całego narodu. Zdarzyło mi się niedawno, że jakiś Niemiec zaczął mnie przepraszać, że to przez nich... mój ojciec i inni... Czułem się niezręcznie.

Kontrowersje dotyczą tego, kto sporządził listę przeznaczonych do rozstrzelania. Z przekazów pokolenia wojennego, m.in. prof. Karoliny Lanckorońskiej, wynika, że Ukraińcy. Tak podają też prof. Albert i Schenk. Ukraińcy to odrzucają. Prof. Grzegorz Hryciuk sądzi, że listę do rozstrzelania mogli sporządzić sami Niemcy ze Lwowa."

cały tekst: "Wnukowie Pamiętają"

Bitwa pod Kłuszynem - 400 lat później


Bitwa pod Kłuszynem 4 lipca 1610, obraz Szymona Boguszowicza

Przedstawiam dzisiaj zdjęcia z rekonstrukcji bitwy pod Kłuszynem, która odbyła się w 400-setna rocznicę na błoniach nad Wisłą w Warszawie - 4 lipca 2010

Wojska PolskieHetman Stanisław Żółkiewski

Większość husarii nosi niestety zbroje późniejsze,
ale skrzydła są typowe dla początku XVII wieku, przyczepione do siodeł.PancerniSzlachcic czy pacholik?Rota polskiej piechoty. W bitwie 200 polskich piechurów z dwoma działkami odrzuciło zachodnia piechotę od tarasującego drogę szarży husarii płotu.

Wojska Rosyjskie z najemnikami niemieckimiPiechota niemiecka, muszkieterzy i pikinierzyRajtarzyJazda rosyjskaObóz rosyjskiPiechur ruskiStrielcy za zasiekami

BitwaChorągiew husarska - kompaniaSzarża husariiHusaria i ruska piechota


Figurka Adalbertus porusza dokładnie ten temat: 54004, Towarzysz Husarski, Kłuszyn 1610.
Skala 54mm, żywica i części fototrawione.


Więcej o figurce w poscie: Towarzysz Husarski, Kłuszyn 1610
.