16 lip 2011

Mszczuj ze Skrzynna, Grunwald 1410, figurka 54mm

.


Dzisiaj polecam figurkę firmy Adalbertus #54002 Rycerz Polski, Grunwald 1410. Poniżej fragment artykułu z serwisu o farbach modelarskich Lifecolor.pl pod "zaskakującym" tytułem: Rycerz Polski, Grunwald 1410:

W kulminacyjnym momencie bitwy grunwaldzkiej Wielki Mistrz Urlich von Jungingen poprowadził ostatnią szarżę przeciw polskiemu prawemu skrzydłu. Dołączyło do niego wielu dostojników zakonnych. Chorągiew wielkiego mistrza zderzyła sie z chorągwią nadworną Władysława Jagiełły. Walczący w pierwszych szeregach polscy mistrzowie turniejowi w miażdżącym starciu wyrzucili z siodeł elitę przeciwnika. Najprawdopodobniej Wielki mistrz został ciężko raniony uderzeniem kopii w pierś przez Mszczuja z Skrzynna herbu Łabędź i dobity przez jego giermka, Jurgę ciosem w głowę. Przemawia za tym fakt przekazania przez Mszczuja królowi Jagielle relikwiarza Wielkiego Mistrza oraz to, że w kościele w Kijach w rodzinnej wsi Mszczuja znajdował się ornat uszyty z tuniki Urlicha.

Figurka

Figurka Rycerza Polskiego 1410 firmy Adalbertus w skali 54mm został sklejona zgodnie z instrukcją. Przedstawia ona Mszczuja ze Skrzynna po bitwie, opierającego się na złamanej kopii i ogladającego pobojowisko. Rycerz jest uzbrojony wg najlepszych standardów epoki, w pełną zbroję płytową z kirysem folgowym i hełmem typu przyłbica. Zbroja pokryta jest obcisłą tuniką zwana jaką z herbem właściciela. Pas rycerski świadczy o tym, że jest to rycerz pasowany, niezawodnie doświadczony w walkach i turniejach. Zbroja i jaka nosza ślady walki. Ciekawe są nacięcia i naddarcia jaki ujawnijące wybąblony kirys na piersi i folgi z tyłu figurki. w takim stanie nie wypada malowac figurki na czysto, jak do parady. Trzeba ja ubrudzić, co daje wiele ciekawych możliwości modelarzowi.


Warto tez zajrzeć do instrukcji modelu (pdf) Polish Knight, Grunwald 1410

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz