8 wrz 2011

Podpułkownik 55pp, wojna polsko-bolszewicka 1920

.


Dzisiaj prezentuję nową figurkę firmy Adalbertus - oficera 55 poznańskiego pułku piechoty z wojny polsko-bolszewickiej. Figurka w skali 54mm / 1:32 jest drugą w naszej ofercie figurką całkowicie zaprojektowaną cyfrowo (poprzednią był żołnierz polski z Berlina 120mm). Autorem jest polski rzeźbiarz Kul Asyrk, specjalizujący się do tej pory w rzeźbieniu figurek dla graczy.

Tło historyczne.

Figurka jest wzorowana na zdjęciu oficerów 55pp, Bobrujsk wiosna 1920. 55 pułk piechoty, pierwotnie 1 pułk strzelców wielkopolskich, brał udział w ostatecznej odsieczy Lwowa w marcu 1919. W 1920 roku bronił twierdzy w Bobrujsku na Berezyną. Podczas ofensywy bolszewickiej na Warszawę opóźniał postęp najeźdźcy, przeszedłszy szlak od Bobrujska do Dęblina. 16 sierpnia 1920 był na szpicy kontrofensywy znad Wieprza, w której okrążono i rozbito północne ramię ataku wroga.Szlak bojowy 55pp, 1919-1920 (Wikipedia)

Dowódcą pułku był ppłk Gustaw Paszkiewicz, wybitny oficer - trzykrotnie odznaczony Virtuti Militari. Po wojnie bolszewickiej miał pecha dowodzić szkołą oficerską, wierną rządowi podczas przewrotu majowego 1926. Prawdopodobnie to sprawiło, że podczas wojny był wierny gen Sikorskiemu (zwalczającemu w we Francji i w Anglii piłsudczyków i innych przeciwników politycznych) i wszedł w konflikt z gen. Andersem szykującym odwołanie Sikorskiego w związku z buntem wojska przeciw oddaniu kresów Sowietom. W trakcie wojny służył w ZWZ i od 1940 w PSZ. Po wojnie wstąpił do "ludowego" Wojska Polskiego. Piastujący początkowo stanowiska dowódcze (W tym Warszawskiego O.W.) został przesunięty do pracy w ministerstwie leśnictwa. Podobno marsz. Rokossowski nie życzył sobie towarzystwa generała walczącego przeciw Armii Czerwonej. Nie uchroniło to Paszkiewicza od oskarżeń o współpracę z NKWD.ppłk Paszkiewicz i oficerowie 55 pułku, Bobrujsk 1920Figurka

Figurka wykonana cyfrowo zawiera najdrobniejsze detale, łącznie z zaznaczonymi tęczówkami oczu. Model cyfrowy jest drukowany w specjalnym urządzeniu, warstwa po warstwie.W zestawie znajduje się też dodatkowa główka w czapce poznańskiej z osieczy Lwowa. Figurkę można adaptować do tego okresu przez usunięcie zbędnych detali umundurowania i dodanie szamerunku na rękawach.Termin wypuszczenia do sprzedaży

Figurka była zapowiadana na koniec sierpnia. Niestety pierwsze wydruki nie spełniły naszych oczekiwań. Aktualnie figurka jest drukowana w znacznie lepszej jakości w innym miejscu i powinna dotrzeć do nas w ciągu ok. tygodnia. Wszystkim modelarzom, którzy zaufali nam i zakupili figurkę wcześniej, oferujemy dodatkowo arkusz kalkomanii z oznakami WP i figurkę 1:35 z września 1939 (35001-003).


.