1 lip 2011

1 lipca 1991 - rozwiązanie Układu Warszawskiego

Państwa Układu Warszawskiego (foto Wikipedia)

20 lat temu w Pradze (czeskiej) rozwiązano Układ Warszawaski. Ten związek wojskowy powstał jako reakcja na powstanie NATO. NATO zaś powstało dla samoobrony przed ekspansją komunizmu. Tak więc zarówno wprost jak i pośrednio Układ Warszawski był synem sowieckiego imperializmu, a więc i synem pogrobowcem Ojca Narodów Józefa Wissarionowicza Stalina.

Miejsce podpisania Układu Warszawskiego 14 maja 1955 (foto Wikipedia)

Trudno tu nie wspomnieć o osobie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego (1930-2004). Ten oficer Wojska Polskiego był oficerem łącznikowym między dowództwem UW i Sztabem WP. Dla ścisłości w PRL armia miała nazwę Wojsko Polskie, nazwa LWP nie była nieoficjalną, lecz propagandową. Odsyłam do mojego posta o Wojsku Polskim w Berlinie.

Książeczka wojskowa płk Kuklińskiego (foto Wikipedia)

Kukliński miał pełna świadomość sposobu działania Armii Sowieckiej. Wiedział, że Armie "Demoludów" i Sowieci z NRD idą w pierwszym rzucie strategicznym UW na Zachód. Siły te są przeznaczone na zużycie. NATO je rozbije. Prawdziwym zagrożeniem dla Zachodu jest drugi rzut strategiczny Armii Sowieckiej, który ma przemaszerować przez Polskę na zachód. Jemu NATO nie będzie mogło przeciwstawić się w polu z powodu wyczerpania pobiciem I rzutu. Jedynym ratunkiem dla państw zachodnich było bombardowanie nuklearne linii Wisły. Jest to tzw. strategia "ograniczonej wojny nuklearnej". Efektem byłoby unicestwienie Narodu Polskiego. Aby temu zapobiec, w stanie wyższej konieczności rozpoczął ochotniczo i bez żadnej formy wynagrodzenia współpracę z CIA.

Dane liczbowe, organizacja, ruch wojsk - nie były najważniejszymi informacjami przekazanymi do CIA. Najważniejsze było wytłumaczenie dla czego UW działa tak a nie inaczej, chodzi o jego doktrynę, sposób myślenia, sposób działania. Nie jacy są, ale dla czego tacy są. Pomogło to m.in. prezydentowi Ronaldowi Renanowi wywierać skuteczny nacisk na Imperium sowieckie. Ten wkład Kuklińskiego w obalenie komunizmu jest niezwykle istotny.

Gen. Jaruzelski powiedział "jeżeli on był bohaterem, my wszyscy jesteśmy zdrajcami". Jest to niezwykle celne stwierdzenie, które nabiera bardzo konkretnego znaczenia, kiedy uznamy tę prawdę, że Kukliński był bohaterem, miał niepodważalny wpływ na uratowanie Narodu.

Układ Warszawski w modelu

Na koniec kilka spraw modelarskich związanych z Układem Warszawskim.

Niebieskie Berety - oni mieli desantowac się w Danii- figurki ToRo Model:


Pani Prezydencja

.

foto: http://pl2011.eu


Prezydencja Wielkich Nadziei

Wielkie nadzieje wiążemy z Polską prezydencją, i podobno wiążą je także i zachodni politycy oraz publicyści, przerażeni widmem kryzysu i rozpadu Unii. Cały naród i media buchają entuzjazmem! Dla zachowania równowagi i z przekory zamieszczam linki do kilku ciekawych nieprawomyślnych treści.

Najpierw Ziemkiewicz ostro krytykuje uniesienie prezydencją w felietonie "Prezydencja czyli mega wrzuta"

Dalej Ludwik Dorn kontestuje państwo Kuba i jego struktury gminne, powiatowe i Wojewódzkie w happeningu "Prezydencja w Kubie"

Na koniec ostra satyra Stanisława Michalkiewicza na propagandowe i rzeczywiste znaczenie prezydencji: "Rozśmieszymy Europę"

Osobom pytającym o przedstawienie poglądów nie opozycyjnych wobec rządu odpowiem tyle, że są one tak łatwo dostępne, że nie będę odbierał chleba dziennikarzom. Ocenę i komentarze pozostawiam czytelnikom.

Teoria spiskowa Unii Europejskiej

Na koniec po raz pierwszy na moim blogu teoria spiskowa, oczywiście związana z dzisiejszym wydarzeniem:

Nazistowskie Korzenie Unii Europejskiej

Wiarygodność tej teorii zostawiam do oceny czytelników. Dziwi mnie tylko zakaz publikacji Mein Kampf (prawa autorskie ma rząd Landu Bawarii). Wydaje się że odbiór tego "dzieła" jest powszechnie negatywny, i może ono być doskonałą pomocą naukową dla zwalczania podobnych idei. Być może jednak jego ściśle socjalistyczny charakter podlany sosem nacjonalizmu i antysemityzmu, byłby, po usunięciu tych izmów, zbyt podobny do charakteru dzisiejszych państw zachodniej Europy?

Michał Ignatowski (Ryba Warszawski Mc) nagrał utwór pt. ”Upadek Europy” (Nazistowskie Korzenie UE) na podstawie tej teorii

30 cze 2011

Beresteczko, 28-30 Czerwca 1651

.

Bitwa pod Beresteczkiem – jedna z największych bitew lądowych XVII-wiecznej Europy, rozegrała się w dniach 28-30 czerwca 1651 w trakcie powstania Chmielnickiego między wojskami polskimi pod dowództwem Jana Kazimierza a siłami tatarsko-kozackimi.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem strony polskiej. Wygrana jest zasługą dowodzącego wojskami polskimi Jana Kazimierza, który zastosował skuteczną taktykę szachownicową. Polegała ona na ustawieniu oddziałów piechoty na przemian z jazdą. W decydującej fazie bitwy ważne okazało się też wykorzystanie przez znajdującą się w centrum ugrupowania polskiego piechotę siły ognia muszkietów i artylerii.

Jan II Kazimierz Waza
Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wenedów

(szkic Jana Matejki)

Rozkład sił Rzeczypospolitej: piechoty najemnej, dragonów, husarii i artylerii w środku pod dowództwem Jana Kazimierza. Skrzydła obsadzili na czele jazdy wraz z pospolitym ruszeniem, hetman polny koronny Marcin Kalinowski i książę Jeremi Wiśniowiecki z lewej, a wojewoda bracławski Stanisław Lanckoroński z prawej.

Już 28 czerwca rozpoczęły się pierwsze potyczki, które trwały przez dwa dni. W tej fazie niewielki sukces odnieśli powstańcy, pokonując parokrotnie oddziały jazdy polskiej.


30 czerwca uderzenia głównych sił dowodzonych osobiście przez Jana Kazimierza (w czasie walk w pobliżu króla spadły cztery kule armatnie, jedna obtarła monarsze nogę) oraz jazdy prowadzonej do boju osobiście przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego doprowadziły do pogromu przeciwników i ucieczki chana Islama III Gireja z Bohdanem Chmielnickim. Ostateczną klęskę zadały Kozakom wojska polskie na bagnach nad rzeką Płaszówką 10 lipca. Stamtąd resztki wojsk wyprowadził dowodzący w zastępstwie Chmielnickiego Iwan Bohun. O zwycięstwie sił polsko-litewskich przesądziła obrana przez króla trzeciego dnia bitwy nowoczesna, oparta na wzorach zachodnich, taktyka. Polegała ona na tym, iż obok ustawionej na skrzydłach jazdy, w centrum wojsk ustawiona została na wzór holenderski tzw. szachownica, na którą składały się ustawione na przemian piechota oraz oddziały lekkiej jazdy i dragoni. Przed szachownicą ustawiono artylerię. Siła ogniowa tego szyku była jednym z istotnych czynników które przeważyły szalę zwycięstwa.


Bohun pod Beresteczkiem

Świetnego zwycięstwa nie zdołano wykorzystać z winy szlachty, zaniepokojonej wystąpieniami chłopskimi w głębi kraju. Największe z nich, pod wodzą Aleksandra Kostki-Napierskiego, wzniecone w czerwcu jako akcja dywersyjna na rzecz Chmielnickiego, stłumiły wojska biskupa krakowskiego. Osłabione wojsko polskie napotkało już we wrześniu pod Białą Cerkwią skuteczny opór Kozaków. Nie mogąc ich pokonać, zawarto ugodę ograniczającą rejestr kozacki do 20 tys. osób i prawo przebywania Kozaków rejestrowych tylko do terenu województwa kijowskiego.

Figurka firmy Adalbertus przedstawia szlachcica z pospolitego ruszenia w bogatym stroju i zbroi. autorem rzeźby jest Grzegorz Kupiec. Figurka będzie dostępna w sprzedaży od września 2011. Do 7 lipca można ją zamówić ze zniżką 33%.

Kup figurkę Beresteczko w sklepie Adalbertus