20 maj 2016

Zlin Z-50, samolot i modelWiększość współczesnych zespołów akrobacji samolotowej, wykorzystuje sprawdzone modele samolotów. Jedną z firm produkujących samoloty, która kojarzy się przede wszystkim z akrobacją, jest Zlin Aircraft, założona w Czechosłowacji. Zlin Z-50 to bardzo udana konstrukcja tej firmy.


Historia konstrukcji Zlin Z-50

Zlin 50 to samolot zaprojektowany w 1973 roku i oblatany w 1975. W 1976 roku samolot był wykorzystany w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Powietrznej przez ekipę z Polski oraz Czechosłowacji. Nowatorska konstrukcja zapewniła naszym sąsiadom 2 miejsce w rywalizacji drużynowej i trzecie, w ogólnej. 

 Zlin Z-50 zespołu Red Bull, zdjęcie Wikipedia

Wersje samolotu

Z-50L -  to pierwszy model tego samolotu wyposażony w silniki Lycoming. Zastosowanie zagranicznego silnika było konieczne dlatego, że w Czechosłowacji nie produkowano w tym czasie silnika, który spełniałby wymagania narzucone przez konstrukcję. Zbudowano go w ilości 25 sztuk.
50LS – to wersja tego samolotu z 1982 roku. Zbudowano go w ilości 34 sztuk, a także przebudowano 18 sztuk, wyposażając starsze samoloty w nowy silnik. Wyróżnia się mocnym silnikiem i dużą odpornością na przeciążenia. Rywalami tego samolotu podczas zawodów, były przede wszystkim samoloty Su-26 i Yak50S.
Samoloty Zlin 50LS są obecnie wykorzystywane przez jeden zespół akrobacji powietrznej, mianowicie, przez polski team Żelazny. 

 Zlin Z-50 zespołu Żelazny, Góraszka 2007, zdjęcie Wikipedia

Modele Zlin Z-50

Na rynku dostępne sa niestety tylko modele typu szort run. W królewskiej skali 1/72  panuje Zlin Z-50 firmy Brengun z Czech. Model jest bardzo przyjemny, a blaszka, maski i żywiczne koła dodają mu smaku. Model Maker wypuścił ten model w limitowanej edycji w barwach Żelazny Aerobatic Team.


W skali 1/48 dostepny jest trochę gorszy model firmy AZ, także przepakowywany przez Model Maker w barwach Żelaznego. Recenzję i zdjęcia znajdziesz na stronie www.modele.edu.pl

Modele Zlin Z-50, oraz inne modele plastikowe dostaniesz w sklepie Arma Hobby

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz