28 sie 2015

Samoloty RWD – duma polskiego lotnictwaSamoloty RWD powstały dzięki współpracy trzech polskich konstruktorów – Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigurę i Jerzego Drzewieckiego. Samoloty były wykorzystywane w sporcie, turystyce i jako modele szkoleniowe. Praktycznie wszystkie modele były produkowane w niewielkich seriach. 
Historia RWD zaczęła się na Politechnice Warszawskiej, gdzie rozpoczęto produkcję pierwszych modeli. W 1930 roku inżynierowi przenieśli się na Okęcie. W 1932 roku doszło do katastrofy lotniczej, w której śmierć ponieśli Stanisław Wigura i Franciszek Żwirko. Rok później samoloty RWD produkowano pod szyldem spółki Doświadczalnych Warsztatów Lotniczych.
Dzięki temu doszło do stworzenia RWD-8, modelu, który powstał w największej liczbie egzemplarzy aż do lat 70 XX wieku. Spółka stworzyła także jeden model dwusilnikowy o zastosowaniu pasażerskim RWD-11, ale nie udało się go wprowadzić do sprzedaży z uwagi na niechęć władz. Często mówi się o tym, że nie udało się wykorzystać potencjału tego bardzo ciekawego modelu.
Ostatnim modelem był RWD-25, który oblatano w 1939 roku. Historia samolotów RWD przypomina mi serię samolotów PZL, które także nie zostały wykorzystane w odpowiednim stopniu. Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, Polska była nieprzygotowana do ataku Niemców. Większość wyposażenia lotnictwa stanowiły modele RWD i PZL (głównie w rezerwie). 

Recenzja modeli RWD-8 link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz