20 sie 2015

Malowanie samolotów LuftwaffeBarwy samolotów używanych w czasie II wojny światowej to bardzo kontrowersyjny temat. Na rynku jest mnóstwo producentów farb, a każdy z nich ma nieco inne podejście do tego, w jaki sposób malowano maszyny. Kolory ustala się na wiele sposobów, na przykład, dzięki badaniu znalezionych części maszyn.
Kolory samolotów Luftwaffe są nieco łatwiejsze do ustalenia, niż kolory polskich maszyn, ponieważ były one dobrze opisane i jest wiele dowodów, w postaci fragmentów wraków. Co więcej, barwy zapisano w formacie kodów numerycznych RLM, co pozwala na bardzo proste porównanie malowania różnych samolotów. To o wiele łatwiejsze niż na przykład zgadywanie kolorów na podstawie czarno-białych (!) zdjęć, z czym spotkałem się przy ocenie barw polskich samolotów.
Początki wojny

Przed II wojną światową, samoloty III Rzeszy malowano na szaro, ponieważ nie doceniano znaczenia przewagi, jaką dawały odpowiednio dobrane kolory. Zmieniło się to w czasie wojny w Hiszpanii, trwającej w latach 1936 – 1939, podczas której Luftwaffe zmieniło kolorystykę malowania bombowców. Pomalowano je w brązowo-zielono-szare plamy. Dolna powierzchnia samolotu była niebieska.
Gdy Niemcy zaatakowali Polskę, zmieniono kolorystykę wszystkich samolotów. Polskie pola miały kolory, które zupełnie nie przypominały kolorystyką lasów Półwyspu Iberyjskiego, dlatego pojawiły się kolejne numery RLM. Kolorystykę dopasowano także wtedy, gdy wojna przeniosła się do Francji.

Wojna nad pustynią i wodą

W Afryce Luftwaffe musiało wymyślić zupełnie inne malowanie – na początku posługiwano się tym, które opracowało Królestwo Sił Powietrznych Włoch. Samoloty malowano w charakterystyczne brązowe plamy na ciemno-żółtym tle. Następnie samoloty miały kolor żółto-piaskowy z góry i jasnoniebieski od spodu. W ostatnich miesiącach wojny kolorystyka samolotów ponownie musiała się zmienić, ponieważ amerykańscy piloci doskonale widzieli niemieckie samoloty na kontrastującym tle. Wymyślono wtedy kilka nowych odcieni zieleni i brązu, które naśladowały bujną przyrodę i kolor pól ornych.
Jeśli lubisz sklejanie modeli niemieckich samolotów z tamtego okresu, zwracaj uwagę, czy farby użyte do ich malowania, pokrywają się z paletą RLM. Różnice można znaleźć nawet w zestawach farb, które są dedykowane do konkretnego okresu wojny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz