5 cze 2012

Figurki Romeo Models

Wracam po dłuższym ataku alergii i rozwiązywaniu w biegu problemów zdrowotnych rodziny. To jakby dwa tygodnie wyjęte z życiorysu, łącznie z tragicznymi opóźnieniami w działaniu firmy! Szybko nadrabiam teraz zaległości.

Figus.pl


Jak pewnie wiecie, coś dziwnego dzieje się ze stroną figus.pl. Uchylając rąbka tajemnicy śpieszę z wyjaśnieniem. Kupiłem domenę. Zastanawiam się nad reaktywacją sklepu i zamieściłem tam wyjaśnienie i ankietę – badanie rynkowe. Jeżeli interesują Was figurki – pomóżcie odpowiadając na pytania.

Romeo Models – recenzja figurki


Bardzo lubię figurki Romeo Models i zamieściłem o nich już dwa teksty na figusie. Jakość wyrobów sycylijskiej firmy jest identyczna z Pegaso Models, nawet ci sami rzeźbiarze i malarze figurek. Asortyment jest znacznie węższy, ale bardziej skoncentrowany na wybranych tematach. Specyficznym okresem historycznym jest napoleońskie Królestwo Neapolu, do którego należała Sycylia. Plus za patriotyzm lokalny. Warte wspomnienia są tez figurki rycerzy – krzyżowców, Rzymianie i Grecy z Magna Graetia (też lokalny temat) i Dziki Zachód.

I wracając do tematu – zamieściłem na stronie Figusa mały artykulik o firmie Romeo i recenzję jednej z ostatnich figurek 75mm – o Nowogrodzkim sotniku konnym z końca XIV wieku.

 Rekonstrukcja Sotnika (Igor Dzys, Cekhaus 12, 3/2000)

Figurka jest o tyle ciekawa, że powstała z rekonstrukcji na podstawie fresków z Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy w Wołotowie pod Nowogrodem. Ta wspaniała cerkiew został ufundowana w 1363 roku. Przyjmuje się, że przedstawieni w freskach rycerze ruscy odzwierciedlają tych, którzy z Nowogrodu udali się na wojnę z chanem Mamajem zakończoną bitwą na Kulikowym Polu w 1380 roku.


 Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w  Wołotowie (visitnovogrod.com)

Cerkiew został zniszczona podczas wojny. Wewnątrz ruin rosła trawa. Freski rozpadły się na ponad półtora miliona kawałków. I na przełomie tysiącleci dzięki nowej współpracy rosyjsko-niemieckiej Niemcy dali ponad milion dolarów na restaurację fresków Cerkwi a Rosjanie zwrócili witraże z kościoła w Frankfurcie nad Odrą. To wspaniale dzieło przywracania skarbów kultury ma jednak niebezpieczny posmak zbliżenia sąsiadujących z nami mocarstw. Pikanterii dodaje fakt, że Zaśnięcie Bogurodzicy to Wniebowzięcie Matki Bożej - obchodzone 15 sierpnia, w dzień w którym Polacy odparli Krasnoarmiejców idących na pomoc niemieckim rewolucjonistom...
Przekrój cerkwi z XIX wiecznej publikacji rosyjskiej, 
wikimedia commons
Figurka sotnika konnego Romeo Models jest ciekawa o tyle, że hełm i miecz są identyczne z tymi w Zachodniej Europie. Pancerz zaś, inaczej niż na przepysznych rekonstrukcjach nie jest pełen złota i zbrojników metalowych, ale lniano-skórzany z ćwiekami. To przeszywanica. Zajrzyjcie do recenzji i zobaczcie zdjęcia części metalowych i mój komentarz.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz